DELA
Foto: Rasmus Olin<07_Bildrubrik>SAFFRANS-SEMLOR Fastlagsbullar i advent serverar Birgitta Wasström på Knallen i Sund.

”Det är fel tid för saffrans-semlor”

    Vi är långt från fastlagen nu, när vi just firat tredje advent. Men trots detta säljs i dessa dagar något som påminner om fastlagsbullar – gilla det eller låt bli.

    – Jovisst, jag vet, det är fel tid för saffrans-semlor, säger dagens ålänning Birgitta Wasström på Knallen i Sund. Men goda är de ändå, med grädde och mandelmassa.

    Fastlagen är de tre dagar som kommer närmast före påskfastan. På fastlagstisdagen, eller fettisdagen, ska man enligt traditionen sätta tänderna i fastlagsbullen, för att sedan klara av fastan i 40 dagar fram till påsk. Nästa fastlagstisdag infaller den 8 februari.

    – Jo egentligen är det tokigt. Det tar ju bort känslan när allt kommer på en gång.

    Var får du dem ifrån?

    – De är en nyhet från Ålandsbagaren. Efterfrågan finns tydligen eftersom de bakas så här års.

    Har du drabbats av julbrådska?

    – Nej, inte alls.

    Är alla klappar köpta?

    – Nja, det säger vi, (sagt med ett finurligt skratt).

    Har Knallen öppet i jul?

    – Jodå, vi har öppet alla dagar under julhelgen, med öppettiderna är kortare än normalt.

    Nu får du hälsa också.

    – Jag hälsar till mina föräldrar Gunnel och Elis Englund på Kumlinge och till mina svärföräldrar Atti och Sven Wasström i Ingå, som trots att de bor så långt bort ändå läser Nya Åland.