DELA

”Ett år målade jag 74 tavlor”

    I vintersolens starka ljus på Nabbens småbåthamn står en nöjd figur, Sune Eklund, och kikar på en lycklig hund, en keeshond – så stavas faktiskt denna ovanliga ras – vid namn Hubbe, som får springa runt på isen.
    – Sankt Hubertus är hundarnas skyddshelgon, berättar han, och min Hubbe är uppkallad efter honom. Han gillar verkligen isen där han får rasa ut i bra fart.
    Är du pensionär annars?
    – Jo, så blir det när man är så tidigt född som jag.
    Vad sysselsätter du dig med?
    – Ojoj, det finns mycket att göra. Jag renoverar en sommarstuga från golv till tak och så målar jag tavlor.
    Målar du mycket?
    – En gång blev det faktiskt så många som 74 tavlor på ett år. Sedan tog sommarstugerenoveringen över. Bara på skoj testade jag för en tid sedan om målandet fanns kvar i hårddisken här uppe i skallen och se, det gjorde det, som tur och väl var. Jag har en nymålad tavla bak i bilen, vill du se?
    Så klart det. Var är den målad?
    – Det är ett fantasilandskap.
    Nu är det solsken, men på bilden är det mulet och visst har det varit mycket moln i vinter?
    – Jo, minsann. Det har varit jämngrått hela januari och februari.
    Men men, det ska komma en vår.
    – Det sägs så jo, och då blir man på bättre humör. Både människor och djur kvicknar i på våren
    Nu får du hälsa.
    – Då hälsar jag till alla mina gamla arbetskamrater på musiebyrån där jag arbetade i 22 år och en månad prick.

    Text och foto:


    Kiki Alberius-Forsman