DELA
Foto: Erkki Santamala<07_Bildrubrik>FOLKLIV Gretel Majbäck tycker om att vistas i Mariehamn på sommaren då det finns många evenemang att besöka

”På vintrarna bor jag i Spanien”

    På Torggatan en kall och blåsig eftermiddag träffar Nya Åland Gretel Majbäck. Hon är född på Åland men jobbade och levde trettio år av sitt liv i Sverige.

    Vad jobbar du som?

    – Jag är pensionerad sjuksköterska. När jag var nitton år flyttade jag från Mariehamn till Stockholm för att studera vård. Jag jobbade i Sverige i nästan trettio år och flyttade 1988 tillbaks till Åland och jobbade här tills jag gick i pension. Ett tag jobbade jag som sjuksköterska på ett flygbolag. Då fick jag resa över hela jorden och se mycket av världen.

    Vad har du för fritidsintressen?

    – Jag gillar att spela boule och så tycker jag om att resa. På vintrarna brukar jag bo i Spanien i ett hus som tidigare tillhörde mig och min man, men som nu tillhör mina barn.

    Vad tycker du är det bästa med Spanien?

    – Jag tycker om det soliga vädret, kulturen och människorna.

    Vad ska du göra i sommar?

    – Jag ska få besök av mina goda vänner från Spanien. När de är här skulle jag vilja fara ut på segeltur med Linden eller Albanus.

    Vill du hälsa till någon?

    – Jag skulle vilja hälsa till alla mina tidigare kollegor på Åland