Alla har något att bidra med
Jag är övertygad om att alla människor har något värdefullt att bidra med i arbetslivet, oavsett livssituation eller bakgrund. Även om man inte alltid kan ge 100 procent har varje individ unika färdigheter som förtjänar att tas till vara. Tyvärr är vägen till arbetslivet lång och brant för många, och inte alla får chansen att visa vad de kan.
Under mitt år som arbetscoach på IPS Åland har jag fått bevittna många fina ögonblick – stunder då en projektdeltagare tar steget ut i arbetslivet, får visa sina färdigheter och blir en uppskattad del av en arbetsgemenskap. Det är precis det IPS Åland handlar om: att matcha arbetstagare med arbetsgivare på ett sätt som gynnar båda parter. Att se en projektdeltagares självförtroende växa och höra arbetsgivare uttrycka sin glädje över en ny medarbetare är en fantastisk bekräftelse på varför vårt arbete är så viktigt – även om processen ofta kräver både tålamod och uthållighet.
Därför vill jag rikta ett stort tack till de arbetsgivare som öppnar dörren för personer med vilja och motivation att arbeta, men som kanske inte fått chansen tidigare. Att möta en människa utan förutfattade meningar och ge någon möjligheten att visa vad man kan betyder mer än vi anar – både för individen och för samhället i stort.
Tillsammans kan vi skapa fler möjligheter.
THOMAS GRUNÉR
IPS arbetscoach, Funktionsrätt Åland