DELA

Barn har också rätt till sina föräldrar

    Kommentar till ledaren i Nya Åland 16.4.25. Den subjektiva rätten har funnits länge, inte återinförts. Däremot infördes obegränsade närvaro tider för barn med hemmavarande föräldrar 2022. Förr hade föräldralediga rätt till 25 timmar dagvård i veckan, detta kan jämföras med 15 timmar i veckan för närvarande Sverige! I alla tider har föräldrar som haft ett stort behov av en eller annan orsak kunnat ansöka om längre vistelsetid för barnet.

    Det är ju trots allt föräldrarna som velat ha barnen och har huvudansvar för vård, omsorg och uppfostran. Men om barnen vistas 8–10 timmar om dagen på dagis hinner ju föräldrarna knappt lära känna sina barn : de hinner i bästa fall äta och så är det läggdags. Själv ville jag njuta av och lära känna mina barn medan de var små men var tacksam att det ändå fanns daghem med både utrymme och tillräckligt med personal när jag väl blev tvungen att jobba.

    Som det blivit efter 2022 har barn med hemma varande föräldrar fått längre ”arbetsdagar” än personalen och de barn vars föräldrar jobbar eller studerar vistas därmed längre tider i större barngrupper och har således svårt att få återhämtning under dagen. DET är inte rättvist eller jämlikt.

    Barnens bästa är att ha tillgång till närvarande föräldrar och en lagom dag med kompisar och pedagoger på dagis. Har man möjlighet att vara hemma med sina barn räcker det gott för barnen med 5-6 timmar om dagen för att även orka umgås hemma. Det är orättvist att barn som pga föräldrars arbete eller studier har långa dagar också är tvungna att vistas i fulla barngrupper 8-9 timmar om dagen. Hur skulle vi själva känna oss efter en arbetsdag med 21-24 medarbetare ofta i samma eller några få rum?

    BARNENS RÄTT TILL SINA FÖRÄLDRAR