DELA

Öppet brev till KST och till skoldistrikten

    Först läser man om bedrägeriet som ligger på cirka 1 miljon euro som ett taxibolag har fakturerat KST. Här kan man fråga sig varför inte KST tidigare har tagit åt sig av all den anmälan om detta då det har kommit till deras kännedom.

    Nu så sitter man och har läst lite mera så kommer det fram att en taxichaufför/taxiidkare har blivit dömd för grovt äventyrande av trafiksäkerheten och även orsakat allvarliga skador för en rullstolsbunden passagerare. Denna person fick whiplashskador och bulor. Trots detta så får denna chaufför fortsätta att köra både färdtjänst som skolbarn.

    Denna chaufför har sedan tidigare kört ett rullstolsbundet barn där hen inte fastspände barnets rullstol ordentligt. Detta som tur filmades av barnets vårdnadshavare. Detta anmäldes till skolan och då avbröts detta avtal att hen och hens företag inte fick köra barnen mera.

    Varför tog inte tingsrätten bort hens taxikort, utan bara taxitillstånden?

    Hen har flera gången varit med om olika incidenter, där det flera gånger har passagerare tagit över ratten för att hen har hållit på att somna bakom ratten, samt andra saker som hen har gjort.

    Själv har jag varit med om att hen har ”vinglat” på vägen, hållit på att köra in i räcket i rondell, då man håller på med annat i bilen.

    Måste det ske en dödsolycka med denna chaufför innan man börja se allvarligare på detta och hur hen kör?

    Min fråga är att borde lagstiftningen skärpas då det gäller chaufförernas hälsa och förmåga att köra bil? Kanske det borde börja bli på tiden att uppdatera hela taxilagen på Åland då den är föråldrad?

    Vad jag vill med denna insändare är, att skoldistrikten bör kontrollera upp vem som kör och har de något i straffregistret, så att inget barn skall behöva avlida eller bli allvarligt skadad för vårdslöshet i trafiken. Sedan har vi de som sitter med telefonen vid örat, olagligt, eller sitter och sms:ar då de kör barn till och från skolan.

    KST, snälla ta bort denna chaufför från att gå köra färdtjänst och ta åt er då orosanmälan kommer till er. Det är så väl andra chaufförer som kontaktar er, där olika taxibolag ”beslagtar” färdtjänstkorten, eller där det förekommer något som inte följer regelverket.

    SUSANN LAAG-SÖDERSTRÖM