DELA

Våra bästa tomatsåser

    Alla gör det. Tomatsås hör till basmat i ett modernt kosthåll. Här får ni våra bästa tomatsåser, en billig kulinarisk höjdpunkt på veckan.
    Bästa afrikanska tomatsåsen
    250 gr körsbärstomater, halverade
    1 tsk strösocker
    1 tsk salt
    2 tsk hackad färsk timjan
    1,25 dl olivolja
    4 vitlölksklyftor, pressade
    ca 5 cm färsk ingefära, skalad och skivad
    1,25 dl jordnötter
    2 färska chili, urkärnade och finhackade
    8 bifftomater eller två 400-gramsburkar hackade tomater
    salt
    2 tsk hackad persilja
    limesaft


    Förvärm ugnen till 150 grader. Blanda runt körsbärstomaterna, socker, salt, timjan och 2 msk av olivoljan i en skål så att oljan täcker allt. Lägg tomaterna med snittsidan uppåt i en ugnsfast form. Baka dem i ugnen tills de börjar skrynkla ihop sig, cirka 40 minuter.
    Hetta under tiden upp resten av olivoljan i en stor stekpanna på medelvärme. Fräs vitlök, chili, ingefära och jordnötter tills vitlöken fått fin färg, cirka 3 minuter. Vänder ner tomaterna och en nypa salt, minska värmen och låt tomaterna puttra cirka 15 minuter. Mixa tomatblandningen slät med stavmixer. Blanda i persilja och de ugnsbakade tomaterna. Smaka av med limesaft och salt. Fantastiskt god varm eller rumstempererad, till allt.
    Receptet är hämtat ur Marcus Samuelssons bok ”Africa on my mind”, min favorit just nu.
    Fler recept i papperstidningen!

    Nina Fellman