ÅHS uppmanar fler att komma på extra bröstundersökning
ÅHS uppmanar alla kvinnor som kallas till screening av sina bröst att ta chansen. Undersökningen gör att man kan upptäcka bröstcancer i ett tidigt skede.
Kvinnor som tillhör åldersgruppen 45 – 74 år erbjuds screening av bröstcancer med mammografi. Årligen kallas drygt 3000 kvinnor, av vilka 85 – 90 procent väljer att delta i screeningen, enligt ÅHS.
LÄS OCKSÅ
Men man har även ytterligare en kontroll:
”Sedan 2022 har kvinnor som har tätare bröststruktur och vars bröst därför är mer svårbedömda med mammografi inbjudits till en extra screeningundersökning med magnetresonanstomografi ( MRT) . Internationella studier har visat att man därigenom kan förbättra prognosen för dessa kvinnor. Totalt har 189 kvinnor på Åland inbjudits , av vilka ungefär hälften har valt att genomföra undersökningen.”
Bland dessa har man upptäckt bröstcancer i tidigt skede.
”Resultatet är i linje med studier som gjorts internationellt där man påvisat bröstcancer hos 1 – 3 procent av de undersökta”, berättar ÅHS.
Genom att påminna om detta hoppas nu ÅHS att flera ska ta chansen och komma på undersökningarna när man kallas.
Få rutin på att undersöka brösten själv
