
Kvinna som ljög om graviditet åtalad
Åklagaren yrkar på ett villkorligt fängelsestraff för en kvinna som åtalats i Ålands tingsrätt för grovt bedrägeri.
Brottsoffret är en man som kvinnan inlett ett förhållande med efter att de träffats 2015.
Kvinnan bor inte på Åland.
Enligt åklagarens gärningsbeskrivning har mannen lånat ut 4 000 euro till kvinnan, betalat över 4 000 euro för bröllopsceremonikostnader och bidragit med drygt 12 000 euro för ett fastighetsköp utomlands. Kvinnan ska också ha försökt få honom att ge henne mer pengar.
Kvinnan hävdade att hon var gravid med hans barn och vilseledde honom med felaktiga uppgifter om sin ekonomi. Hon hotade flera gånger med att göra abort om mannen inte lånade ut mer pengar och betalade utgifter för henne.
Våren 2016 lånade han henne 4 000 euro i kontanter inför en gemensam utlandsresa. På den resan vilseleddes han att betala för en bröllopsceremoni. När han återvänt till Åland överförde han 12 669 euro till henne för ett markköp. Enligt kvinnan skulle hennes familj ha tvingat henne till en abort om han inte hade betalat för ceremonin och marken i gåva till henne och hennes familj.
Mannen tog lån för att kunna betala summorna och han gjorde det för familjens gememsamma framtid.
Trodde på gemensam framtid
Bedrägeriet kostade honom åtminstone 20 000 euro. Kvinnan avslutade relationen och har senare betalat tillbaka drygt 2 000 euro.
Kvinnan har i förundersökningen bestridit brott. Men det är ostridigt att hon lånat 4 000 euro av mannen, att han överfört ytterligare medel till henne och att hon hade hävdat att hon var gravid fast hon inte var det.
En villkorlig fängelsedom på ett år och böter är enligt åklagaren ett lämpligt straff. (pd)