DELA

Karusellkaka var snyggast kavlad

    En karusell vann i pepparkakstävling i Eckerö i helgen, Den är gjord av Micael de Haas och My Vuoristos. De hade döpt den till Barndomsminnen.
    Motiveringen löd: En bra färgsättning, med en detaljrikedom som får karusellen levande och väcker illusionen av både rörelse och ljud.
    Pepparkakstävlingen ägde rum på den så kallade Rekojulmarknaden på Post- och tullhuset i Eckerö i söndags, den andra marknadssöndagen av två.
    Juryn för pepparkakstävlingen överlade i en god stund bakom stängda dörrar och poängsatte bidragen efter arkitektur, design, fantasi.
    I juryn för pepparkakshustävlingen satt Simon Vannan, Gisela Linde och Nina Bengtsson. Bidragen var anonyma för juryn.
    Robin Mattsson kom på andra plats med sin magnifika byggnad med motiveringen:
    ”En ur arkitektisk synvinkel fantastisk byggnad med en noggrann skalenlighet, här bor någon som trivs i sitt hem”.
    Läs mer i papperstidningen!

    Kiki Alberius-Forsman